Egynyári növények
Itt a tavasz - Gerendaházak Magazin
Itt a tavasz, a megújulás, az átváltozás ideje. Az év ebben a szakában sokasodnak leginkább a kerti munkák. Nincsen tavasz ültetés nélkül! Legyen szó akár újonnan létesülő, akár meglévő kertről, minden kertbarát legkedvesebb tevékenysége egy-egy új növény kiválasztása, beszerzése és elültetése.
A tavaszi lemosó permetezés után elkezdődik a vegyszerekkel történő növényvédelem ideje. A megfelelő gomba vagy rovarölő szerek használata előtt fontos a tünet pontos megállapítása, ebben kérje szakember segítségét.
Egynyári virágtenger - Veranda Magazin
Egynyári virágok nélkül elképzelhetetlen lenne a kert, a terasz.Tavasztól a fagyokig megállás nélkül ontják virágzuhatagukat a szivárvány minden színében. Színeik szemet gyönyörködtetőek és sok közülük illatos is.
Melegigényesek és fagyérzékenyek, így kiültetésük időpontjára figyelni kell. A lényeg az éjszakai fagyok előtt semmiképp ne tegyük ki őket. Egyesek átteleltethetőek, ilyen a Muskátli (Pelagonium sp.) vagy a Fukszia (Fuchsia sp.). Ültethetjük balkonládákba, virágtartókba, függő cserepekbe vagy a kerti virágágyásokba.
Ültetésük kétféleképpen történhet. Magról vagy palántáról. A magról vetett növények nevelését vagy kora tavasszal bent a melegben kezdjük el vagy április elejétől a kertben, helybe vetjük.
Téli kertészkedés - Gerendaházak Magazin
Egy évszak, mikor tervezgetünk, készülünk és várjuk a tavaszt. Mikor - mi tagadás, én is - az első föld illatú napot várom. Amíg ez el nem jön, a kert ekkor is odafigyelést és számos gondozást igényel.
Friss petrezselyem télen. Mielőtt jönnek a keményebb éjszakai fagyok, vastag, fényáteresztő geotextiliával borítsuk be veteményesünket. A takarás alól akár egész télen szedhetünk fűszereket. Ládákban, teraszon nevelt fűszerek esetében szintén működik ez a megoldás. December az utolsó pillanat a tavaszi hagymások elültetésére, ha a talaj is engedi még és nappal fagymentes az időjárás. Ahhoz, hogy tavasszal ezek a hagymás növények virágba boruljanak, szükségük van a téli hónapok hideghatására. Csoportosan, műanyag ültető kosarakba érdemes rakni őket, mert később az elvirágzás után ezek a kosarak megkönnyítik a felszedésüket a földből.
Egynyári virágok a balkonon - Gerendaházak Magazin
Ha minden évben meg szeretnénk újítani a látványt és kedvünk van más és más növényeket kipróbálni, akkor erre az egynyári növények a tökéletes választás. Igaz sok gondozást igényelnek és késő ősszel elfagynak, így minden évben pótolni kell őket, de tavasztól a fagyokig folyamatosan ontják virágaikat. Télen ezeket helyettesíthetjük az évszaknak megfelelő növényekkel, majd tavasszal ismét egynyáriakkal cserélhetjük le őket. A helyes növényválasztás is azt segíti, hogy szépen fejlődhessenek. Egy árnyékot tűrő növény napos helyen kiéghet, míg a napot kedvelők kevésbé megvilágított helyen lassabban fejlődnek és sokkal kevesebb virágot fognak hozni.
Ahány „kert” annyi szokás - Gerendaházak Magazin
Pár héttel ezelőtt ismerőseim arra kértek, nézzek meg pár fotót. Újonnan vásárolt szép kis házuk és annak kertje állt a képeken. Látszott, hogy korábbi tulajdonosuk gondosan ápolta. Azonban a kert évek óta magára maradt, a rendszeres ápolás hiányában elvadult. Egyes növények burjánzani kezdtek, fékezhetetlennek tűntek. Az olykor méteres fűből szép és válogatott növények bukkantak elő. Jó pár olyan idős növény is látszott, mely gyönyörűen díszlett. Lesz ebből még kert? – kérdezték ismerőseim kétségbeeséssel hangjukban.
Téli kert az üveg mögött - Veranda Magazin
A télikertben lévő hőmérséklet alapvetően meghatározza, milyen növényeket tudunk benne nevelni. Teleltetés céljára a gyengén fűtött télikertek a tökéletesek. Ezek 10-15 C-os hőmérséklete a legoptimálisabb a mediterrán növények teleltetésére. Ilyen hűvös körülmények mellett a relatív magas fényviszony is hozzájárulnak, hogy a növények nyugalmi állapotban tudjanak telelni, mely segíti a következő évi bőséges virágzásukat is. Az így áttelelő növények tavasszal életerősebbek és a lomjuk is zöldebb.
Muskátli télen - Veranda Magazin
Amennyire kedvelt, annyi kérdés merül fel teleltetésével kapcsolatban is. Ha nem szeretnénk kidobni a töveket ősszel, akkor bizony még a fagyok előtt, október vége felé gondoskodnunk kell egy megfelelő fagymentes helyiségről, ahol tavaszig átvészelik a tövek a telet. De milyen hely az ideális és hosszú hónapokig mit igényel a növény? Elsőként: a muskátlit hosszú évekig nem érdemes teleltetni - mint pl. a leandert, mely minden évben egyre nagyobb méretet ölt – mert pár év után megnyúlt, hosszú szárú bokorrá válik.
Él még a növényem? - Veranda Magazin
A tavaszi, föld illatú kertben végigsétálva szoktuk először szemügyre venni növényeinket. Nézegetjük, hajtásnak indulnak-e. Sokszor tanácstalanná tesz minket egy-két növény. Kopasz ágait vagy épp a hajtások nélküli csupasz földet nézve felmerül a kérdés, él –e még a növényünk? Várjunk még, rügyezni fog, vagy nem fog már hajtani? Sok élő növény látta kárát már annak, hogy idő előtt kikerült a kertből, mert halottnak nézte gazdája.
Levelek levéltetvek nélkül - Gerendaházak Magazin
Nincs olyan kertészkedő, aki évről évre ne találkozna ismétlődő növényvédelmi kihívásokkal. Neveljünk akár díszkertet, zöldséges veteményest, kis fűszerkertet vagy balkonunkon pár tőből álló konyhakertet, mindannyian ugyanúgy féltjük növényeinket a megjelenő betegségektől és kártevőktől. Sokféle betegség, számos tünet, nehéz szakember nélkül eligazodni. A legismertebb kártevőt azonban egy kezdő kertészkedő is hamar felismeri. Ezek a leveleken megjelenő levéltetvek.
Színes téli zöldség - a Díszkáposzta - Veranda Magazin
Vannak növények, melyek a téli időszakban, mikor üres lesz kertünk és teraszunk, egy kis színt csempésznek fényhiányosabb, hideg mindennapjainkba. A Díszkáposzta pont ilyen növény. Kétéves (kétnyári) növény, csakúgy, mint a kora tavasszal vagy ősszel ültetett Árvácska (Viola × wittrockiana). Ősszel ültethetjük ki. Majd a telet követően a második évben hozza hosszú száron sárga virágait, majd magokat érlel és elpusztul. Szára idővel vastagodik és fásodik. Magjáról szaporítható vagy cserepes palántaként ültethető.