télen locsolás
Öreg fák árnyékában - Veranda Magazin
A fák az évszakok váltakozásával mindig más arcukat mutatva, szerves részei a táj látványának, azzal, hogy a mi éghajlatunkon nagyrészt lombjukat lehullajtják. A megfelelő fajtaválasztással viszont akár egész év folyamán díszíthetik környezetünket.
Ültetésük előtt számtalan szempontot érdemes figyelembe venni.
Szempontok lehetnek a virág, a díszes, egész évben színes, tarka, vagy ősszel színesendő, esetleg nyírás nélkül is sűrű, kompakt lombozat. A mutatós termés, a télen dekoratív vesszők, a csíkozott kéreg, a várostűrő tulajdonság és sorolhatnám még.
Zöldelő teraszok - Gerendaházak Magazin
Ősz közeledtével minden évben felmerül a kérdés: mivel pótoljuk virágainkat? A szemünk hozzászokott a hónapok óta tartó színkavalkádhoz. Lassan megüresednek virágládáink, a mediterrán növényeinket bevisszük teleltetni és kopasszá válik mindaz, amit eddig buja növényeink tarkítottak. Az őszi, téli időszakban hogyan tegyük ismét zölddé teraszunkat? Hogyan ápoljuk, hogy tartós és mutatós legyen? Edényeinkben, cserepeinkben nem csak egynyári vagy mediterrán növényeinket tarthatjuk.
A növényvilág szárazságtűrő gyöngyszemei - Veranda Magazin
Elképzeltünk már olyan kertet, ahol a növények a nyár derekán, a legnagyobb hőséggel is könnyedén és bátran dacolva, buján növekednek és virágoznak?
Szikrázó napsütés, a levegő sem rebben, igyekszünk kertünket frissen tartani, miközben egyes növényeknek a napfény, a nagy meleg nem okoz gondot, szinte lételemük, ők ekkor fejlődnek, virágoznak, mi több, pompáznak!
És nem csupán a sziklakertek növényei!
A déli fekvésű, meleg, lankás lejtőkön –úgynevezett száraz kertekben - kevés öntözéssel is helytállnak. A kisebb termetűek pedig vékony termőrétegű tetőkertekben vagy kő támfalakból és edényekből omolva is pompásan mutatnak.
Aranyvirág - Gerendaházak Magazin
„Aranyba”hajlik a természet mikor körülöttünk bontják szirmaikat, így talán nevét is innen kaphatta. De bármi is legyen neve, eredete bizony mikor őszre vált naptárunk a sokszínű egynyári virágok megritkulni látszanak és felváltja őket az évszak mondhatnám csaknem egyeduralkodó virága, a Krizantém (Chrysanthemum sp.) .
Hazánkban generációkon átívelő hagyomány, ez időszak képének egy darabja.
Sokan sokféleképpen gondolkodnak róla, többségében a késő őszhöz vagy a hallottak napjához kötik. Más országokban viszont akár hétköznapra akár számos jeles alkalomra szolgál ajándékként, dekorációként. Napjainkban sokat változott e növénynek a megjelenése.
Téli gondoskodás a nyár növényeiről - Veranda Magazin
Mikor a kertet a tél szorongatja fagyos markában, akkor a mediterrán növényeink bent nyugalomban várják, hogy tavasszal ismét megújulva illatos virágtengerbe öltözzenek. Hazánkban a kemény hidegeket hozó téli hónapok megpróbáltatást jelentenek azon növényeknek, melyeket nem hagyhatunk kint kertünkben. Beltérben kell átvészelniük ezt a hónapokig tartó időszakot. Ilyenkor merül fel bennünk, milyen körülmények között és hogyan tartsuk őket, hogy megfelelő gondozással egészségesek maradjanak. A különféle mediterrán növények igénye eltér egymástól, de otthoni körülmények között is könnyedén átteleltethetjük különlegességeinket, néhány fontos tudnivaló ismeretében.
Virágok sziklahasadékokban - Veranda Magazin
Régi idők kertjeinek éppúgy része volt, mint napjainkban. Az idő múlásával a sziklakert népszerűsége töretlen maradt, sőt egyre kedveltebb. A tájba simuló természetesség elveit követő megjelenési formák vezetnek általában a legnagyszerűbb megoldásokhoz. Ezek, mind a növények kiválasztása terén, mind a sziklakert formája, elhelyezése és a sziklák, kövek színeinek, formáinak megválasztása során is követendőek. Ugyanakkor napjainkban az oly gazdag választék mellett egyre több és egyedibb elképzelés születik a sziklakertek megálmodása terén is.
Ahogy a virágok szeretik "ültetési recept" - Veranda Magazin
Mikor, mit ültessünk? Szinte egész évben- kivéve télen – lehet bármit, ha az cserepes vagy földlabdás növény. Emellett azonban az évszakok kínálta eltérő választékot sem érdemes figyelmen kívül hagyni. Míg tavasszal az egynyári virágok tengernyi választékából válogathatunk és az akkor mutatós évelők pompáznak, ezeket akkor érdemes beszerezni. Majd a következő évszakokban megint más, virágzó évelőkből van nagy választék. Cserjéket, díszfákat és örökzöldeket is szintén bátran ültethetünk bármikor. Ha egynyári növényt választunk, a fagyokig választunk, mert ők addig élnek. De ha bármely évelőt választunk, cserjét, örökzöldet, díszfát, akkor alaposabb átgondolásra van szükség a kiválasztás során. Nézzük a várható méretét, igényeit, helyigényét is, mert sok évre tervezünk.
Oltott zöldségek - Veranda Magazin
Két zöldségpalánta sikeres párosításából jön létre az oltott zöldség. A kertbarátok körében az oltott szó fogalma sokkal ismertebb, mikor gyümölcsfákról beszélünk. A kedvelt gyümölcsfajták csemetéi mind oltott fácskák. A nemes vesszőt egy alany növényre oltják. Találkozhatunk még az oltással a dísznövények körében is. Sok örökzöld és díszfa van, melyeket szintén oltanak. Ezek a gyümölcsfák és dísznövények már régóta ismertek, de az oltott zöldségeket hazánkban még nagyon kevesen ismerik.
Téli kertészkedés - Gerendaházak Magazin
Egy évszak, mikor tervezgetünk, készülünk és várjuk a tavaszt. Mikor - mi tagadás, én is - az első föld illatú napot várom. Amíg ez el nem jön, a kert ekkor is odafigyelést és számos gondozást igényel.
Friss petrezselyem télen. Mielőtt jönnek a keményebb éjszakai fagyok, vastag, fényáteresztő geotextiliával borítsuk be veteményesünket. A takarás alól akár egész télen szedhetünk fűszereket. Ládákban, teraszon nevelt fűszerek esetében szintén működik ez a megoldás. December az utolsó pillanat a tavaszi hagymások elültetésére, ha a talaj is engedi még és nappal fagymentes az időjárás. Ahhoz, hogy tavasszal ezek a hagymás növények virágba boruljanak, szükségük van a téli hónapok hideghatására. Csoportosan, műanyag ültető kosarakba érdemes rakni őket, mert később az elvirágzás után ezek a kosarak megkönnyítik a felszedésüket a földből.
Miért változtatja virágszínét a Hortenzia? - Gerendaházak Magazin
Sokszor felmerülő kérdés ez. A választ egyrészt a talaj pH értékében kell keresni. A Kerti hortenziák (Hydrangea macrophylla) sikeres nevelésének egyik kulcsa a talajigényükben keresendő. A kerti hortenziák a savanyú talajokat kedvelik. De mit is jelent ez? A savanyú talajok pH értéke alacsonyabb kémhatású, 5.5pH érték alatti. Hazánkban a kerti talajok nagy részének azonban a pH értéke jellemzően magas, ezért a savanyú talajt kedvelő növényeknek a talaj kémhatását csökkenteni kell. Tehát ha magasabb pH értékű kertünk talaja - 5.5 és 6.5 pH érték közötti - idővel a kék virágok lila színűvé válnak vagy a kék és rózsaszín virágok keverten fordulnak majd elő. Ha a talaj pH értéke kisebb, mint 5.5 pH a virágok ismét kékek lesznek.