permetezés
Zöldelő teraszok - Gerendaházak Magazin
Ősz közeledtével minden évben felmerül a kérdés: mivel pótoljuk virágainkat? A szemünk hozzászokott a hónapok óta tartó színkavalkádhoz. Lassan megüresednek virágládáink, a mediterrán növényeinket bevisszük teleltetni és kopasszá válik mindaz, amit eddig buja növényeink tarkítottak. Az őszi, téli időszakban hogyan tegyük ismét zölddé teraszunkat? Hogyan ápoljuk, hogy tartós és mutatós legyen? Edényeinkben, cserepeinkben nem csak egynyári vagy mediterrán növényeinket tarthatjuk.
A kert téli kabátja - Veranda Magazin
Mikor elérkezik az ősz - úgy mint mi, mikor felkészülünk a télre - a növények is készülnek a bennük végbemenő folyamatokkal a hidegekre. A hazánkban nem ritkán előforduló erős fagyok télen sok kihívást tudnak okozni a növényeknek is.
Kis odafigyeléssel segíthetünk nekik, hogy nagyobb károsodás nélkül vészeljék át ezt az időszakot és egészségesen gyarapodjanak évről évre.
Sok kerti feladat gyűlik össze ősz tájékán is. Ha ezekre ügyelünk, sok betegségtől és kártól óvjuk meg kertünket, és ismét örömünk lehet növényeinkben, mire beköszönt a tavasz.
A tavasz első virágait: a közkedvelt hóvirágot, tulipánt, nárciszt, jácintot és sok más gyönyörű hagymás növényt november végéig, december elejéig kell elültetnünk. A tavaszi hangulatot most lehet előkészíteni.
Bio szemlélettel a kertben - Gerendaházak Magazin
Sokszor kevés időnk van a kertünkre, mégis szeretnénk minél egészségesebb termést az asztalunkra. Gyakran tapasztalom, hogy egyre többen ódzkodnak a vegyszerekkel történő permetezésektől. Egyre többen keresik az organikus megoldásokat. Érthető mindez, hisz mikor növényvédő szereket juttatunk ki a kertünkbe, kiemelten figyelnünk kell többek között a fogyasztásra szánt haszonnövényeink esetében az élelmezés - egészségügyi várakozási időre is. Majd sokunkban felmerül a kérdés, vajon mi a módja, hogy egészséges, káros anyagoktól minél mentesebb, vitamindús és beltartalmi értékeiben is gazdag termésünk legyen?
Növényvédelem a kiskertben - Veranda Magazin
Egy kiskert növényvédelmét több szempontból is vizsgálhatjuk. Nem az a célunk, hogy a hatásos védelem érdekében egyre növekvő mennyiségű vegyszert juttassunk ki. Az egész évi eredményes védekezésünket érdemes komplexen végezni. Olyan integrált növényvédelemnek a kombinációjával, melyben együttesen és tudatosan alkalmazzuk a biológiai, mechanikai és kémiai védekezést, melyek látványos eredményt hoznak.
Mitől barnul a Tujám? - Veranda Magazin
Nem volt olyan növényvédelmi kérdés, amit ennyiszer tettek volna fel az elmúlt években, mint ezt. „Még édesapám ültette huszonéve a növényeket, sok - sok évig semmi bajuk nem volt. Eszünkbe se jutott, hogy betegségük lehetne. A most már 6-8 m –es tuják öltöztették a kertet, majd pár hónap alatt elbarnult a sövény fele. Hogyan pótoljam őket, mennyi évet kell majd várnom, hogy egy ilyen nagyméretű sövénnyé váljon? ” Évről évre egyre több az ilyen kérdés, mert egyre több kertet ér el ez a probléma.
A lemosó permezetéssel kezdve - Veranda Magazin
Az év növényvédelmi szempontból lemosó permetezéssel indul és ezzel is ér véget. A megelőzés nagyon fontos! Nem csak a jól választott szerek, hanem a kártevők, kórokozók tavaszi és őszi gyérítése is segítséget jelent majd az év többi szakában. A lemosó permetezés ideje akkor jön el, mielőtt kihajtottak volna a növények vagy miután már a lombhullás véget ért és kopaszok. Kora tavasszal, szélcsendes, fagymentes időben, mikor a rügyek még nem indultak fakadásnak és ősszel mikor már egy levél sincs az ágakon. Az egész kertet alaposan és bőven - mint a nevében is benne van - lemossuk. Ez prevenció, mint a kora tavaszi metszés, mely nem csak bő termést hozhat vagy formássá teheti a koronát, hanem a beteg részek eltávolításával sok kártevőtől és kórokozótól szabadítjuk meg növényeinket.
Vegyszeres és vegyszermentes gyomírtás - Gerendaházak Magazin
Tavasszal a gyomok ismét hajtásnak indulnak, és amit tavaly elvégeztünk, azt kezdhetjük elölről. Érthető, hogy minél könnyebben, gyorsabban és hosszabb időre szeretnénk megszabadulni tőlük. Ha most elsőre a gyomírtó vegyszerekre gondolnak mint megoldásra, mielőtt nekilátnának, érdemes átgondolni a választást.
Levelek levéltetvek nélkül - Gerendaházak Magazin
Nincs olyan kertészkedő, aki évről évre ne találkozna ismétlődő növényvédelmi kihívásokkal. Neveljünk akár díszkertet, zöldséges veteményest, kis fűszerkertet vagy balkonunkon pár tőből álló konyhakertet, mindannyian ugyanúgy féltjük növényeinket a megjelenő betegségektől és kártevőktől. Sokféle betegség, számos tünet, nehéz szakember nélkül eligazodni. A legismertebb kártevőt azonban egy kezdő kertészkedő is hamar felismeri. Ezek a leveleken megjelenő levéltetvek.
Dió betegségek, mi ellen permetezzem? - Gerendaházak Magazin
Az elmúlt évtizedekben, a nagyobb dió ültetvényekben eddig is - a kiskertekben ritkán - szakértelemmel, rendszeres növényvédelmet folytattak. Majd az elmúlt években változott a helyzet. Új kártevők jelentek meg, melyek megállíthatatlan sebességgel kezdtek terjedni az országban. A fertőzés mértékének növekedéséhez hozzájárult az egyre hektikusabb és tartósan enyhébb téli hőmérséklet is.