kiirtás
Virágzó rét vagy színtiszta gyep? - Gerendaházak Magazin
A frissen nyírt fű illata és dús, „puha” látványa a kert alapja. A látványos gyep a folyamatos odafigyeléstől, gondos ápolástól válik olyanná, ami egy kertbarát büszkesége. Hogy ezt elérjük, évszakoktól függően más és más karbantartást igényel. Munkánk tavasszal kezdődik, melyet befolyásol, hogy milyen tél áll mögöttünk. Hosszú, kemény hideg után tapasztalhatunk meggyengült vagy kikopott foltokat. Gyepszellőztetéssel az elhalt növényi részektől tisztítsuk meg a gyepet, melytől az újraéled. Ezt követően, amennyiben szükség van rá, úgynevezett felülvetést is alkalmazhatunk. Ezt lehet foltokban vagy akár egész felületen is végezni. A felülvetést követően – úgy, mint friss telepítés után – a kelő magok miatt kímélni kell taposástól a gyepet. Nagyon fontos a napi többszöri, igen alapos öntözés!
Vadregényes madárbarát zugok - Gerendaházak Magazin
A madarak etetésén túl kertünk kialakítása is nagyban hozzásegít ahhoz, hogy minél több madár otthont leljen benne. Sok kert kerül ma úgy kialakításra, hogy nagy része mozgalmas, szinte minden része bejárható. Gyakran nyírt formanövények és laza lombú koronát adó növények szegélyezik. Ezzel ellentétben a madárbarát kertekben érdemes kialakítani egy-két nyugalmas sarkot. Napjainkban sok a kisebb kert, ezért elegendő egy-egy zavartalan sarkot megvalósítani. Az ilyen – általunk is ritkán bejárt - háborítatlan helyek kedveltek a madarak számára.
Gyommentesen - Gerendaházak Magazin
A gyomlálás úgy tartozik a kerthez, mint a növények, de nem ismerek olyan embert, aki ezt kedvvel végezné. Látványos munka - ami ha kész - jó ránézni a tiszta kertre. De ha mindez elérhető kevesebb gyomlálással is, akkor ki ne választaná ezt? A kevés időnket szeretteinkkel szeretnénk eltölteni, amire kiváló pihenő helyszín a kert. Sok tervünk megvalósítható: sziklakert, virágágyások, kacskaringós utacskák, veteményes. A cél, hogy időt megtakarítva mindez minél több örömet adjon és minél kevesebb verejtékes munkát.
Mitől barnul a Tujám? - Veranda Magazin
Nem volt olyan növényvédelmi kérdés, amit ennyiszer tettek volna fel az elmúlt években, mint ezt. „Még édesapám ültette huszonéve a növényeket, sok - sok évig semmi bajuk nem volt. Eszünkbe se jutott, hogy betegségük lehetne. A most már 6-8 m –es tuják öltöztették a kertet, majd pár hónap alatt elbarnult a sövény fele. Hogyan pótoljam őket, mennyi évet kell majd várnom, hogy egy ilyen nagyméretű sövénnyé váljon? ” Évről évre egyre több az ilyen kérdés, mert egyre több kertet ér el ez a probléma.
A hangyák ellen vagy mellett? - Gerendaházak Magazin
Ahogyan a kert lakói a giliszták, katicák, darazsak, szúnyogok, méhek, úgy a hangyák is. Addig nincs is gondunk velük, míg békés harmóniában és szinte észrevétlenül élnek. Ha viszont a gyepet sok ezer hangya vándorlóúttal szeli át, vagy tömegesen lepik el növényeinket, pláne, ha otthonunkba vándorolnak be, akkor hamar nekifogunk irtásuknak.
Vegyszeres és vegyszermentes gyomírtás - Gerendaházak Magazin
Tavasszal a gyomok ismét hajtásnak indulnak, és amit tavaly elvégeztünk, azt kezdhetjük elölről. Érthető, hogy minél könnyebben, gyorsabban és hosszabb időre szeretnénk megszabadulni tőlük. Ha most elsőre a gyomírtó vegyszerekre gondolnak mint megoldásra, mielőtt nekilátnának, érdemes átgondolni a választást.
Levelek levéltetvek nélkül - Gerendaházak Magazin
Nincs olyan kertészkedő, aki évről évre ne találkozna ismétlődő növényvédelmi kihívásokkal. Neveljünk akár díszkertet, zöldséges veteményest, kis fűszerkertet vagy balkonunkon pár tőből álló konyhakertet, mindannyian ugyanúgy féltjük növényeinket a megjelenő betegségektől és kártevőktől. Sokféle betegség, számos tünet, nehéz szakember nélkül eligazodni. A legismertebb kártevőt azonban egy kezdő kertészkedő is hamar felismeri. Ezek a leveleken megjelenő levéltetvek.
Inváziós fajok avagy kiirthatatlan növények a kertben - Gerendaházak Magazin
Ismert vagy később megismert növényeket válogatunk kertünkbe változatosan. Azonban egyre gyakrabban fordul elő, hogy egy olyan növény indul hajtásnak, amit nem mi ültettünk. Egy ideig figyeljük, mi lesz belőle. Majd egy idő után - jobb esetben - lefotózzuk, vagy egy hajtást megmutatva kérünk segítséget a kertésztől, hogy mi lehet ez? Lehet, hogy gyakran még tetszik is nekünk a növény, mert mutatós a virága, vagy a termése. Ezért nem érezzük problémának jelenlétét, csak szeretnénk felőle tájékozódni. Majd a kertész válaszát követően érhet minket a meglepetés.