Leírás
Alak, megjelenés: Dél-Amerika szubtrópusi területeiről származó lassú növekedésű örökzöld cserje. Itthoni környezetben ritkán haladja meg a 1,5-2m-t.
Levél: Középzöld, ép szélű tojásdad levelekből áll, melyek alsó felületükön ezüstös árnyalatúak.
Virág: Tavasz végétől akár egészen őszig hozza hosszúporzós virágait, virágai illatosak, ehetőek.
Termés: Zöld gömbölyded termések, külsőre dióra emlékeztető, valójában már a héja is puha, krémszerű húsú, íze némileg ananászra emlékeztet. A gyümölcs terméshez rendszerint két növényre van szükség. Gazdag C-vitaminban, kitűnő antioxidáns hatású, számtalan betegség gyógyítására felhasználható.
Igény: Napos helyet, valamint laza szerkezetű, semleges kémhatású, jó vízáteresztő képességű talajt igényel. Rendszeres öntözést igényel. Metszést az elhalt, illetve beteg hajtások eltávolításán felül nem igényel. Az enyhébb fagyokat elviseli. Betegségek és kártevők ritkán támadják meg.
A különféle mediterrán növények igénye eltér egymástól.
Egyes növények, melyek meleg klímájú helyekről származnak, télállóak, vagyis idősebb korukban, akár mínusz 12- 15 fokos hideget is elviselnek. Védett fekvésben eredményesen kiültethetőek.
Más melegkedvelő mediterrán növények egy része fagytűrő, vagyis déli, napos, védett helyre kiültetve, alapos takarással áttelelnek, mínusz 5-8 fokot is elviselnek.
Vannak olyan melegkedvelő növények melyek a téli hónapokban is a meleg klímát kedvelik, ezért téli időszakban szobahőmérsékletű beltérben telelnek.
Azok a mediterrán növények, melyek igen érzékenyek az első gyenge fagyokra és télen hűvős körülmények között pihennek, azokat teleltetni kell. Otthoni körülmények között is átteleltethetjük különlegességeinket, néhány fontos tudnivaló ismeretében. A teleltetést a fagyra érzékeny mediterrán növények esetében, az első talaj menti fagyok beállta előtt célszerű elkezdeni. A teleltetésre szánt helyiség minél világosabb legyen! A hosszú téli hónapok alatt legoptimálisabb hőmérséklet a 10-15 fok, ennél lehet kicsit hűvösebb, de semmiképp se legyen melegebb! Gondoljunk csak egyes mediterrán országok téli klímájára. Többségük természetes élőhelyén enyhe, fagymentes vagy ritkán enyhén fagyos tél segítségével nyugalmi állapotban telel.
Teleltetés alatt sokkal kevesebb vízre van szükségük! Az öntözés mennyisége függhet a növény és a cserép nagyságától, valamint a talaj minőségétől is.
A levélhullás sokunkat megijeszthet, miután bevisszük a hűvös, kevésbé fényes helyre növényeinket. Ez részben – több esetben - teljesen természetes folyamat. A növények hosszú hónapokig nyugalmi állapotba kerülnek. Pár héttel az új helyükre kerülve lombjuk nagy részét – vagy akár teljes egészét is– elveszíthetik. Ilyenkor hajtásnövekedésük leáll, vagy nagyon lelassul. Az így hűvösben tartott növényeket utoljára szeptember elején tápoldatozzuk, majd ismét tavasszal kezdjük el a tápoldatozást.
Növényvédelemre is szükség lehet ez idő alatt. Megelőzésképpen - mielőtt bevinnénk őket - érdemes gomba - és felszívódó rovarölő szerekkel lekezelni, így kevésbé fertőződhetnek.
Átültetés esetén használjunk jó minőségű virágföldet. Vegyük figyelembe a növény igényét és annak megfelelő virágföldet válasszunk, pl. pozsgásoknak kaktusz, Leandereknek C típusú, Cirtusféléknek Citrom virágföldet.
Jellemzők
levél színe | |
növekedés, forma | bokros növekedésűek |