Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

A Diófa zöld sátra alatt - Veranda Magazin

A Diófa zöld sátra alatt - Veranda Magazin

A Közönséges dió (Juglans regia) úgy mint régen, ma is megbecsült fa. Megjelenésével „uralja„  a kertet. Hatalmas koronája szélesen terül el, árnyékot adva maga körül. „Nagyszüleink ültették, mikor…. „ . Egy ilyen, meglett korú fának megvan a maga története. Bármekkora helyet is foglal, mégis a dió az, amit inkább védünk és óvunk, mintsem csonkítsunk belőle. És mivel több generációs fa, melynek termőre fordulására várni kell, nem mindegy milyen fát is választunk.

Amikor egy fiatal diócsemetét elültetünk, gyakran arra gondolunk, mire ebből valamire való fa lesz, addig felnő egy generáció. És mire a következő generáció felnő, tényleg egy mutatós, széles lombú fává növekszik a csemete, de korántsem mondhatnánk ekkor még öregnek. Mire eltelt 30-40 év, már bőven a kert fölé hajolnak terebélyes ágai, melyek még évtizedekig nyújtanak majd hűsítő árnyékot. Aki hosszú távra tervez, az diófát ültet - szokták mondani - és bizony egy diófa akár 150 évig is él.

A Közönséges dió (Juglans regia) úgy mint régen, ma is megbecsült fa. Megjelenésével „uralja„  a kertet. Hatalmas koronája szélesen terül el, árnyékot adva maga körül. „Nagyszüleink ültették, mikor…. „ . Egy ilyen, meglett korú fának megvan a maga története. Bármekkora helyet is foglal, mégis a dió az, amit inkább védünk és óvunk, mintsem csonkítsunk belőle. És mivel több generációs fa, melynek termőre fordulására várni kell, nem mindegy milyen fát is választunk. Régebben a kertekben sok magonc (magról kelt) dió magasodott. Ezek a magoncok igen nagyok és hosszú életűek voltak, azonban ezekre volt csak igazán igaz az, hogy unokáinknak ültették. Akár 10-15 évet is vártak az első termésre, miközben nem lehetett tudni, mekkora szemű is lesz. Ma már főként oltvány fajtákat ültetünk. Ezeket a köznyelv „papírhéjú dióknak” nevezi, melyekről már tudjuk, hogy nagy szemű lesz a termés. Sokkal előbb kezdenek teremni, erre nem kell évtizedet várni. Viszonylag kisebb koronájú, de rövidebb életű fák. Ismertebb fajtái pl. a Milotai 10-es és az Alsószentiványi 117 –es.

Augusztus közepétől jön el a dió metszésének ideje és nem tavasszal, erre érdemes odafigyelnünk. Szeptember végéig kell elvégeznünk a metszést. Ha tavasszal állnánk neki, elkezdene „ könnyezni”, vagyis az erős gyökérnyomás hatására a sebfelületeken keresztül erősen nedvezne. Ez a nagy mennyiségű nedvességveszteség a fára nézve igen káros. Ősszel ez a veszély nem áll fenn.

Magányos dió. Biztosan észrevették már, ha a dió környezetében ültettek, akkor a növények zöme bizony kevés sikerrel maradt meg vagy nem fejlődött szépen. A dió egyeduralkodó, nem könnyű alatta vagy körülötte kertet teremteni. Élő része - beleértve a gyökereit is – juglont tartalmaz, mely a többi növény növekedését gátolja. Ez hullott lomjában is megtalálható, ezért ezt csak kis mennyiségben tegyük a komposztba vagy csak önmagában komposztáljuk. Emiatt és nagy árnyéka miatt is,a dió alatt kopasz a terület, kevés növényt leszámítva még a gyep is gyér.

Termetes méretére gondolva jól válasszuk meg a helyét, a többi növénytől, a háztól és kerítéstől kellően távol. A 20-30 méteres magasságot is elérheti. Könnyen nevelhetjük, önmagában terem. Csupán a tavaszi fagyokra érzékeny, illetve fontos, hogy növényvédelmet a dió is igényel. Termése nagyon egészséges, szívvédő hatású, magas vitamin és ásványianyag - tartalmú.

A dióbél ismert felhasználási módjain túl készülhet belőle olaj, lekvár, a zöld dióból pálinka és befőtt, barkájából bor, leveléből pedig gyógyító főzet. Nyaranta pedig a diófa hűs, zöld sátra alatt nyugalmasan üldögélhetünk.

(A cikk a VERANDA Magazin 2017. Szeptember - Októberi számában megjelent)